2026. szeptember 1-jétől a kézi nyugtákról és a számítógéppel előállított nyugtákról is adatot kell szolgáltatni a NAV felé. A kötelezettség azokat érinti, akik nem online pénztárgéppel vagy e-pénztárgéppel állítanak ki nyugtát.
A 2026. március 2-án közzétett NAV 18-as információs füzet szerint 2026. szeptember 1-jétől a NAV elektronikus felületén azokról a nyugtákról is adatot kell szolgáltatni, amelyeket nem online vagy e-pénztárgéppel állítottak ki. A szabály jogszabályi hátterét az Áfa tv. 257/G. §-a és az Áfa tv. 11. számú mellékletének B) része adja.
A NAV eNyugta GYIK alapján az érintett kézi és számítógépes nyugták adatait 3 naptári napon belül, napi szinten összesítve, adómértékek szerinti bontásban kell majd beküldeni a NAV által biztosított elektronikus felületen.
Fontos: a kézi nyugta nem szűnik meg és az e-pénztárgép használata sem lesz mindenkinek kötelező. Az e-pénztárgép használata az adózó döntése, viszont aki ilyet használ, annál a nyugtaadat-szolgáltatás automatikusan teljesül.
A NAV 2025. júniusi közlése szerint a változás mintegy 270 ezer vállalkozást érinthet. A hivatal szerint az átállásra 2026. szeptember 1-ig van idő felkészülni, az e-pénztárgép pedig a legegyszerűbb megoldás lehet az új adatszolgáltatás teljesítésére.
A változás célja, hogy a NAV-hoz ne csak az online pénztárgépekből és e-pénztárgépekből, hanem a papíralapú és számítógépes nyugtákból is beérkezzenek az adatok.
Jelen tájékoztatás kizárólag általános, összefoglaló információkat tartalmaz, ezért nem tekinthető teljes körű szakmai vagy jogi eligazításnak. Az egyes kötelezettségek pontos tartalmáról és alkalmazhatóságáról minden esetben az itt hivatkozott uniós és egyéb hivatalos források, valamint a témára vonatkozó hatályos jogszabályok alapján szükséges tájékozódni.