Szakképzési munkaszerződés

        A szakképzési munkaszerződés megkötésével a tanuló, illetve a képzésben résztvevő személy és a duális képzőhely között munkaviszony jön létre.

        2020. szeptember 1-jétől a tanulmányaikat – 2020. május 31-ét követően létesített tanulói jogviszonyban – megkezdő tanulók már az új képzési rendszer szerinti oktatásban vesznek részt. Az ágazati alapoktatást követően, a sikeres ágazati alapvizsga után a tanulók szakirányú oktatása elsősorban duális képzőhelyen folyhat.

        Szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatás kezdő napjával kezdődő hatállyal a szakirányú oktatás egészére kiterjedő határozott időtartamra köthető.

        A tanuló egyidejűleg csak egy szakképzési munkaszerződéssel rendelkezhet.

        A szakképzési munkaszerződést, annak módosítását és felmondását írásba kell foglalni. A szakképzési munkaszerződés tartalmát a felek közös megegyezéssel módosíthatják.

        A szakképzési munkaszerződés megkötésére – eltérő rendelkezések hiányában – a Munka Törvénykönyvének a munkaszerződésre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni, amely alapján a

        • munkáltató alatt a duális képzőhelyet,
        • munkavállaló alatt a tanulót, illetve a képzésben résztvevő személyt kell érteni.

        A szakképzési munkaszerződés alanya munkavállalóként a tizenötödik életévét betöltött tanuló is lehet. A szakképzési munkaszerződés megkötésével

        a tanuló

        • elfogadja a szakirányú oktatásban való részvétel feltételeit és
        • kötelezettséget vállal a duális képzőhely irányítása szerint a szakirányú oktatásban való részvételre,

        a duális képzőhely

        • vállalja a tanuló szakirányú oktatáson való foglalkoztatását és oktatását, továbbá
        • kötelezettséget vállal a törvényben meghatározott juttatások nyújtására.

        Duális képzőhelyen, szakirányú oktatásban, szakképzési munkaszerződéssel való részvétel esetén – eltérő rendelkezések hiányában – a tanuló oktatására a megfelelő végzettséggel és gyakorlattal rendelkező, kijelölt személy gyakorolja az oktatói jogokat és teljesíti a kötelezettségeket.

        A Munka Törvénykönyve szerint a kollektív szerződés szabályozására és hatályára vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a tanulóra, illetve a képzésben részt vevő személyre a munkáltatónál érvényben lévő kollektív szerződésnek csak a Munka Törvénykönyvében, az Szkt.-ben és e törvények végrehajtási rendeleteiben foglaltaknál kedvezőbb feltételeket meghatározó rendelkezéseinek a hatálya terjedhet ki. Ezt a rendelkezést kell alkalmazni a munkáltatónál érvényben lévő üzemi megállapodásra is.

        A szakszervezeti tagok létszámának számításánál a tanuló nem vehető figyelembe. A tanuló az üzemi tanács tagjává nem választható, és az üzemi tanács választásán szavazati joggal nem rendelkezik.

         
        dualis_borito_webre_2024

        Duális képzéssel a munka világában 2024

        Az MKIK gondozásában elkészült szakmai kiadvány, amelynek célja, hogy a duális képzésben partner szervezeteket segítve minden részletére kitérve bemutassa az új szakképzési rendszert, átfogó képet adva az új keretekről, fogalmakról, a gyakorlati képzés helyébe lépő szakirányú oktatásról, az együttműködések formáiról és a finanszírozás változásairól.

        Megnézem

         

        Kapcsolat:

        Biró Erzsébet

        duális képzési tanácsadó


        (56) 510-629
        +36 20 256 9741

        Dobiné Karászi Magdolna

        duális képzési tanácsadó


        (56) 510-629
        +36 20 238 5982

        Magyari Zoltán

        duális képzési tanácsadó


        (56) 510-626
        +36 20 255 8642