A békéltető testületek Magyarországon 1999. január 1-je óta működnek. A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény számtalan alkalommal módosult, de olyan nagymértékű változások még nem következtek be, mint amilyenek 2024. január 1-től léptek életbe. A módosítások leginkább a békéltető testület illetékességi rendszerét, az eljárás módját, a vállalkozás kötelezettségeit és a meghozható határozatok jogerejét érintik.
A békéltető testületek illetékessége
Eddig a békéltető testületek illetékessége az őket működtető megyei kereskedelmi és iparkamarák megyei illetékességéhez kapcsolódott. Ez év január 1-től a békéltető testületek illetékessége három megyét ölel át. A Hajdú-Bihar vármegyei Békéltető Testület illetékességi területe Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyékre terjed ki, a testületet a Hajdú-Bihar vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara működteti. Mindez azt jelenti, hogy a korábban Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyékben indított és folyamatban levő ügyeket már a Hajdú-Bihar vármegyei Békéltető Testület fogja folytatni, és minden új eljárás az érintett három megyéből a Hajdú-Bihar vármegyei Békéltető Testületnél indítható.
Online békéltetés
2024. január 1-től a békéltetés főszabály szerint online történik. Ez egyrészről óriási könnyebbséget jelent azon fogyasztók számára, akik vásárlásaikat már most is az online térben bonyolítják, valamint a legtöbb vállalkozás számára is. Ugyanakkor a fogyasztó, – de kizárólag a fogyasztó – továbbra is kérheti, hogy praktikusan a hozzá legközelebb eső megyei jogú városban a békéltető testület az ügyében személyes meghallgatást tartson. A Hajdú-Bihar vármegyei Békéltető Testület illetékességi területén a fogyasztók továbbra is kérhetik, hogy Debrecenben, Nyíregyházán vagy Szolnokon személyesen történjen a békéltető meghallgatás. A vállalkozás együttműködési kötelezettségének ebben az esetben is eleget tud tenni olyan módon, hogy legalább online vesz részt a fogyasztó személyes jelenlétével zajló meghallgatáson.
A vállalkozás együttműködési és tájékoztatási kötelezettsége
A vállalkozás továbbra is együttműködési kötelezettséggel tartozik a békéltető testületi eljárásban, amely egyrészről könnyebbé vált azáltal, hogy a békéltető testületi meghallgatáson online módon is elegendő részt vennie, de persze továbbra is írásbeli választ kell küldenie a békéltető testület megkeresésére. Emellett a vállalkozás köteles lesz a határozattal jóváhagyott egyezség és a kötelezést tartalmazó határozat végrehajtásáról vagy az ajánlásban foglaltak teljesítéséről értesíti a békéltető testületet a határozatban szabott határidő lejártát követő 15 napon belül. Fontos megjegyezni, hogy ezeknek az elmaradásáról vagy nem megfelelő teljesítéséről a békéltető testület köteles tájékoztatni az illetékes fogyasztóvédelmi hatóságot, amely fogyasztóvédelmi eljárást indít a vállalkozással szemben.
Kötelező döntés 200.000 Ft ügyérték alatt
A legfontosabb változás 2024. január 1-től talán az, hogy a békéltető testületek a 200.000 Ft ügyérték alatti ügyekben kötelező döntést hozhatnak. Fontos hangsúlyozni, hogy az egyességet tartalmazó határozatok és a kötelezés tartalmazó határozatok is végrehajthatóak. A döntésekkel szemben továbbra is csak felülvizsgálati eljárás indítható, de a békéltető testületeknek lehetősége lesz az önkorrekcióra is.
A Hajdú-Bihar vármegyei Békéltető Testület változatlan helyen és módon várja a hozzá forduló fogyasztókat és vállalkozásokat immáron három megyére kiterjedően kibővített jogosítványokkal.
Ügy indítására az alábbi elektronikus kérelem valamely formátumának kitöltésével és benyújtásával van lehetőség:
Kérelem békéltető testületi eljárárás lefolytatására (iForm)
Kérelem békéltető testületi eljárárás lefolytatására (ÁNYK)
Az adatlap az ÁNYK keretprogrammal tölthető ki és küldhető be. A keretprogram letölthető a NAV oldaláról az alábbi linken:
Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) program
Az eljárás menetéről, a további tudnivalókról a www.bekeltetes.hu és a www.hbmbekeltetes.hu weboldal nyújt tájékoztatást.
Hajdú-Bihar Vármegyei Békéltető Testület
Elnök: Dr. Hajnal Zsolt
Ügyintéző: Nemes Brigitta
Cím: Nonprofit Gazdaságfejlesztő Szervezetek Háza, 4025 Debrecen, Vörösmarty u. 13-15.
Tel: +36 52 500 745, +36 30 958 8719
Email: bekelteto@hbkik.hu
Web: www.bekeltetes.hu; www.hbmbekeltetes.hu
Ügyfélfogadás:
Kedd, szerda, csütörtök:
9:00-12:00 és 13:00-15:00
Hétfőn és pénteken az ügyfélfogadás szünetel