Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) jelzése szerint számos munkavállalói panasz érkezett, hogy az új vármegye- és országbérletekkel kapcsolatosan, a 39./2010 (II.26.) kormányrendeletben foglaltak ellenére a munkáltatók a munkavállalók munkába járását szolgáló teljes árú, utazási kedvezménnyel megváltott, illetve üzletpolitikai kedvezménnyel csökkentett árú bérleteik vagy menetjegyeik árát nem számolják el és a munkavállalók költségeit nem térítik vissza.
A munkavállalói panaszok elkerülése érdekében az MKIK készített egy rövid tájékoztatót, melyben összefoglalásra kerültek a főbb kötelességek, és további hasznos információk az új bérletekre vonatkozóan.
Ország- és vármegyebérlethez kapcsolódó részletes tájékoztatót az országbérlet.hu oldalon is talál, ahol a Gyakran ismételt kérdések fülön az árral, kedvezményekkel, megvásárlással, munkahelyi költségtérítéssel kapcsolatosan minden információ elérhető.
2023. május 1-jétől új díjtermék – vármegye- és országbérlet – került bevezetésre a közösségi közlekedésben.
A vármegye- és országbérletek egységesen 30 napra érvényesek és egy adott vármegye közigazgatási határain belül, illetve az ország teljes területén kényelmes és egyszerű hozzáférést nyújtanak a Volánbusz helyközi, MÁV-START, MÁV-HÉV és a GYSEV minden helyközi járatához. Budapest közigazgatási határán belül is felhasználható mindkét bérlet a MÁV-START és a Volánbusz helyközi járatain, ugyanakkor Budapesten belül már nem érvényesek a Volánbusz környéki („kék”) buszain és a HÉV-en.
A Budapest-bérlet felhasználhatóságában nincs változás, az továbbra is használható a MÁV-HÉV valamennyi, valamint a MÁV-START és a Volánbusz kijelölt járatain Budapesten belüli utazásra a jelenlegi gyakorlat szerint. Továbbá, ha az utas a Budapest-bérlet mellett ország- vagy Pest vármegyebérlettel is rendelkezik, akkor ezen járatokon Budapest határát átlépve is utazhat.
Magyarország Kormánya a 39/2010. (II.26.) kormányrendeletben meghatározta, hogy a munkáltatók kötelesek megtéríteni a munkavállaló munkába járását szolgáló teljes árú, valamint a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló kormányrendelet szerinti utazási kedvezménnyel megváltott, illetve az üzletpolitikai kedvezménnyel csökkentett árú bérlet, vagy menetjegy árának legalább 86%-os mértékét, amennyiben a munkavállaló: – belföldi, vagy határon átmenő országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályán, – menetrend szerinti országos, regionális és elővárosi autóbuszjáraton, – elővárosi vasúton (HÉV-en), – menetrend szerint közlekedő hajón, kompon, vagy réven utazik a munkavégzés helyére, továbbá, ha hazautazás céljából légi közlekedési járművet vesz igénybe. Érdemes ehhez figyelembe venni, hogy az új bérletekkel a munkáltató akár a korábbinál kedvezőbb áron is támogathatja a munkavállalók munkába járását. Ugyanakkor a munkáltató csak a munkavégzés helye és az állandó lakhely közötti utazással érintett vármegye, vagy vármegyék vonatkozásában köteles az új bérlet elszámolására. Ha a munkahely és a lakóhely egy vármegyében található, akkor a munkáltató csak az adott vármegyére érvényes bérlet költségtérítésére köteles. Azonban, ha a napi ingázás átível egy, vagy több vármegyehatáron, akkor az érintett mindegyik vármegyére érvényes bérlet esetében áll fönn a költségtérítés. Ez esetben kérhető a munkáltatótól a két vármegyebérlet helyett az országbérlet elszámolása.
Fontos tudni, hogy az új bérletek csak a helyközi közlekedési járatokon használhatóak, helyi járatok nem vehetők ezekkel igénybe. Ez utóbbi alól 2023. július 1-je után Zalaegerszeg már kivétel lesz, de várhatóan más települések is csatlakoznak majd az új rendszerhez. Az országbérlettel (a vármegyebérletekkel nem) a feláras vonatok (pl. IC) 2023. július 1-jétől 2. kocsiosztályon igénybe vehetőek lesznek. Ebben az esetben minden utazáshoz meg kell vásárolni a helyjegyet. Az autóbuszok használatában nincs korlátozás, minden helyközi járaton (országosokon is) elfogadásra kerül a kétféle új bérlet.
Településeken belüli utazás esetében azt érdemes tudni, hogy amennyiben egy-egy helyközi autóbuszjáratnak vagy vonatnak a település közigazgatási határán belül több megállóhelye is van, úgy a vármegye- és
országbérletekkel e megállók között is lehet utazni.
Baranya vármegye; Bács–Kiskun vármegye; Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye; Békés vármegye; Csongrád–Csanád vármegye; Fejér vármegye; Győr-Moson-Sopron vármegye; Heves vármegye; Jász–Nagykun–Szolnok vármegye; Komárom–Esztergom vármegye; Nógrád vármegye; Pest vármegye; Somogy vármegye; Szabolcs–Szatmár-Bereg vármegye; Tolna vármegye; Vas vármegye; Veszprém vármegye; Zala vármegye.
Amennyiben több vármegyét is érint utazása során a munkavállaló, úgy országbérlet vásárlása lehetséges, azonban a megszokott bérletfajták sem szűnnek meg, így mindenki a számára legkedvezőbb megoldást választhatja.
Fontos tudni, hogy két, vagy több érvényes vármegyebérlet együttesen sem használható országbérletként.
Személyesen az alábbi módokon lehetséges a bérletek vásárlása:
* a BKK kizárólag országbérletet és Pest vármegyebérletet értékesít.
Online vásárlás esetén a MÁV applikáción keresztül vásárolható meg az ország- vagy vármegyebérlet. Az applikáció Google Play és AppGallery áruházából szerezhető be.
A MÁV applikáció menüjéből választható ki az Országbérlet/vármegyebérlet menüpont. A Terület mező kitöltésével választhatja ki a vásárló a részére megfelelő bérletet. Ezután megadható, hogy a 30 napra szóló bérlet, mely naptól legyen érvényes. Utasok és kedvezmények mezőn választhatóak ki a számára elérhető kedvezmények. A beállításokat követően a KERESÉS gomb megnyomása után, a vásárló által megadott kedvezményeknek megfelelő árú bérlettípus jelenik meg. A megfelelő ajánlat kiválasztása után rögzítésre kerülnek a legszükségesebb személyes adatok, valamit egy arcképet szükséges rögzíteni a bérlet tulajdonosáról. Az Általános Szerződési Feltételek elfogadását követően válik lehetségessé a bérlet megvásárlása.
Hasznos tudnivaló, hogy a bérlet felmutatásához nem kell aktív internetkapcsolattal rendelkezni.
A vármegye- és országbérlet személyre szóló díjtermék, azon a munkáltató neve nem tüntethető fel. A teljesárú vármegye- illetve országbérletről azonban lehet számlát kérni a munkáltató nevére.
A teljesárú vármegyebérlet 9 450 forintba, a teljesárú országbérlet 18 900 forintba kerül.
Az országbérlet vásárlása azok számára éri meg, akik utazásaik során rendszeresen átlépik egy vagy több vármegye határát, a bérlettel, vagy jeggyel való havi utazása eddig többe került, mint 18 900 Ft, az utazásaihoz pedig többnyire nem feláras vonatot, vagy kocsit vesz igénybe.
Az elszámoláshoz nem szükséges kinyomtatni a bérletet. A 39/2010. kormányrendelet hatályba lépett módosítása lehetővé teszi, hogy ha a munkába járáshoz a bérletet vagy menetjegyet elektronikus úton és papírra ki nem nyomtatható módon váltották meg, az elszámolás a bérlet vagy menetjegy vásárlásáról kiállított elektronikus számla és a szolgáltató által ahhoz kiadott igazolás alapján történik.
Az autóbuszra való felszálláskor az autóbuszvezető közelében található készüléken be kell olvastatni a bérleten látható kódot, majd a bérletet és az azon szereplő igazolványt is meg kell mutatni az autóbuszvezetőnek.