Az üzleti szektor szereplőivel szemben folyamatosan növekszik az elvárás, illetve maguk is egyre fontosabbnak érzik, hogy szerepet vállaljanak a súlyosbodó környezeti, társadalmi és gazdasági problémák enyhítésében. Ezért is szükséges, hogy a hazai piacon működő nagyvállalatok, kkv-k és startupok társadalmi szerepvállalásai, közösségi befektetései és a fenntartható fejlődés érdekében megvalósított intézkedései minél nagyobb figyelmet kapjanak a lakosság, az ügyfelek és az üzleti partnerek körében, egyúttal követendő példaként szolgáljanak más vállalatok, intézmények számára. Az is lényeges, hogy a felelős szervezetek visszajelzést kapjanak tevékenységük hasznosságáról és széles körű elismerésben részesüljenek.
A fenti célokat szolgálja az Effekt 2030 – A közösségi befektetések díja. A rangos szakmai elismerésben évről évre azok a példaértékű vállalati felelősségvállalási és fenntarthatósági programok részesülnek, amelyek mérhető, kimutatható pozitív változásokat eredményeznek a társadalom és a környezet szempontjából. Az idei díjra július 21-ig pályázhatnak a Magyarországon működő nagyvállalatok, kis- és középvállalkozások, startupok, valamint az általuk létrehozott vállalati alapítványok. Nevezni lehet az ENSZ fenntartható fejlődési céljaival (Sustainable Development Goals, SDG-k) összhangban kialakított négy általános (Esélyteremtő üzlet, Jövő gazdasága, Zöld egyensúly és Mindenki társadalma) kategóriában, illetve az orosz-ukrán háborús helyzetre tekintettel idén bevezetett három speciális (Példamutató munkáltató, Kiemelkedő támogató és Felelős partner) kategóriában. Ez utóbbiakban azokat a vállalati intézkedéseket és kreatív megoldásokat díjazzák, melyek a fegyveres konfliktus károsultjainak jobblétét, a menekültek magyarországi munkavállalását és beilleszkedését segítik elő. A speciális kategóriákban benyújtott pályázatok regisztrációs díjából befolyó teljes összeget a Kárpátok Alapítvány Gyorssegély Alapjának ajánlja fel a díjat meghirdető Effekteam Egyesület, hogy ezzel is hozzájáruljon a háború okozta krízis és menekültválság kezelésére irányuló kezdeményezések finanszírozásához. Fontos, hogy valamennyi kategórián belül a nagyvállalatoktól elkülönítve kerülnek értékelésre a kis- és középvállalkozások, illetve a startup cégek projektjei.
A megmérettetés lehetőséget nyújt arra, hogy a pályázók mérlegre tegyék, más szervezetek programjaival összehasonlítsák, újragondolják, és szükség szerint továbbfejlesszék saját közösségi befektetéseiket. A díj hozzájárul a nyertes vállalatok, vállalkozások ismertségének és elismertségének növeléséhez, egyúttal visszacsatolást, megerősítést jelent számukra, hogy a jövőben is érdemes hasonló kezdeményezéseket megvalósítaniuk.
A díjjal kapcsolatos további információk, a részletes pályázati kiírás és a korábbi győztes programokról szóló esettanulmányok megtalálhatók a https://effekteam.hu/effekt2030/ oldalon, de bármilyen egyéb kérdés esetén az Effekteam Egyesület munkatársai e-mailen (info@effekteam.hu) és telefonon (+36 1 700 0020) is készséggel nyújtanak tájékoztatást.