Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet olyan nonprofit kutatóműhely, amely elsősorban alkalmazott közgazdasági kutatásokat folytat. Célja, hogy elméletileg és empirikusan megalapozott ismereteket és elemzéseket nyújtson a magyar gazdaság és a magyar vállalkozások helyzetét és kilátásait befolyásoló gazdasági és társadalmi folyamatokról.
Az MKIK GVI irányításával lezajlott kérdőíves adatfelvétel során 309 turizmusban tevékenykedő vállalkozás válaszolt a kérdésekre, 2020 nyarán. Az alábbiakban bemutatjuk a mintába bekerült vállalkozások jellemzőit.
A 309 megkérdezett vállalkozás 43 százaléka (133 db) szálláshely-szolgáltatással foglalkozik, 47 százalékuk (146 db) vendéglátással, míg a vállalkozások 24 százaléka (75 db) utazásközvetítéssel és szervezéssel. Az alágazatok vizsgálatakor az elemzésben figyelembe vesszük, hogy egy vállalkozás többfajta tevékenységet is végezhet, így több alágazatba is tartozhat.
A megkérdezett vállalkozások 94 százaléka tisztán hazai tulajdonú, míg 6 százalékuk részben vagy egészben külföldi tulajdonú vállalat. Létszámkategóriák szerint a vizsgált vállalkozások 64 százaléka (188 db) 10 fő alatti, 17 százaléka (49 db) 10 és 19 fő közötti, 13 százaléka (39 db) 20 és 49 fő közötti, 5 százaléka (25 db) 50 és 249 fő közötti és 2 százaléka (5 db) 250 fő feletti.
A mintába került vállalkozások 75 százalékának egy telephelye van, 16 százaléknak két telephelye és 8 százalékának három vagy háromnál több telephelye van. A telephelyek többségének (88 százalék) közelében van valamilyen turisztikai látványosság. Egy telephely közelében több turisztikai látványosság is lehet. A legtöbb mintába került turisztikai vállalkozás legfontosabb telephelyének közelében szórakozóhely és/vagy múzeum, kiállítóhely, történelmi műemlék és/vagy vízpart, strand, fürdő található.
A teljes elemzést az alábbi linkre kattintva olvashatja el.